SKU: HA-SAYA-KG-210
Size: 8.2" (210mm)
Sku: HA-SAYA-KG-210
Note: Cover does not fit all knives
SKU: HA-SAYA-KG-210
Size: 8.2" (210mm)
Sku: HA-SAYA-KG-210
In Stock
Shipping & Pickup Options
Shipping
Available
Usually Ship by next business day
Pick up in store
Available
Ready by today
NY-57 Warren St.
Description
Korin Original!
Available in four different convenient sizes (150mm for 5.9" Petty, 180mm for 7" Santoku and Gyuto, 240mm for 8.2" Gyuto, 300mm for 11.7" Slicer) these durable Korin plastic knife guards are a good backup guard for travel, in the event that you lose your custom Saya cover, or as an economical guard for any knife. Use them to protect both the blade edge and the people (and their fingers) around it, especially as transporting or storing knives.